معافیت مالیاتی برای شرکت‌ها

معافیت مالیاتی برای شرکت‌ها

هرچند تمامی افراد و شخصیت‌های حقوقی مشغول فعالیت در ایران باید پس از ثبت شرکت خود به‌صورت سالیانه اقدام به دریافت دفاتر پلمپ مالیاتی نموده و مطابق آن و در زمان‌های تعیین‌شده اقدام به ارائه این دفاتر به اداره دارایی و تعیین مالیات و پرداخت آن نمایند ولیکن در بسیاری از موارد قانون‌گذار با ارائه لوایح قانونی برخی از شرکت‌ها را از کل و یا برخی موارد مالیاتی معاف اعلام نموده که باید شرکت‌ها در هنگام محاسبه مالیات خود این موارد را به اطلاع اداره دارایی با مستندات کامل برسانند تا موضوع معافیت مالیاتی شامل حال آن‌ها بشود. معافیت مالیاتی هم برای تعاونی‌ها و هم برای شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری در نظر گرفته‌شده است.

جدای از اینکه مؤسسات غیرتجاری در صورتیکه به فعالیت‌های خیرخواهانه و عوام‌پسندانه پرداخته باشند و سود و منفعتی در این راه کسب نکنند کلاً از مورد مالیات معاف می‌باشند سایر شرکت‌های و تعاونی‌ها باید مالیات‌های تعیین‌شده مستقیم خود را پرداخت نمایند و در صورت برخورداری از معافیت می‌توانند از آن استفاده کنند.

معافیت‌های تعیین‌شده برای تعاونی‌ها و شرکت‌ها در حوزه‌های زیر مطابق مصوبه سال ۱۳۶۶ قانون مالیات‌های مستقیم به شرح زیر است: تمامی شرکت‌های فعال در حوزه کشاورزی مطابق با ماده ۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم که درآمد حاصل از فعالیت آن‌ها از طرق کشاورزی مانند خود کشاورزی، دامداری، دام‌پروری، پرورش ماهی، زنبورعسل و طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان‌داری، احیا مراتع و جنگل‌ها، باغات و باغستان‌ها و … از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.

تمام تعاونی‌های متعارف و شرکت‌های تعاونی و سهامی عام طبق تبصره ۶ ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم ۲۵ درصد تخفیف معافیت مالیاتی از روی درآمد خود را خواهند داشت. مطابق ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم درآمد فعالیت‌های تولیدی و معدنی در واحدهای تولیدی و یا معدنی بخش‌های خصوصی و تعاونی که پس از سال ۱۳۸۱ به این‌طرف مجوز بهره‌برداری گرفته‌اند از تاریخ شروع بهره‌برداری و یا استخراج تا ۸۰ درصد و به مدت ۴ سال از پرداخت مالیات موضوع ماده ۱۰۵ قانون معاف می‌باشند.

البته این موضوع برای کلیه شرکت‌ها و تعاونی‌های نامبرده شده در مناطق کمتر توسعه‌یافته تا ۱۰۰ درصد قابل‌اجرا است. طبق تبصره ۳ ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم تمامی اشخاص حقوقی فعال در زمینه‌های ایران‌گردی و جهانگردی که دارای پروانه بهره‌برداری بوده و این پروانه را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نموده باشند از پرداخت ۵۰ درصد مالیات متعلقه معاف می‌باشند.

طبق ماده ۱۳۸ قانون مالیات‌های مستقیم قسمتی از سود شرکت‌های مشمول پرداخت مالیات که به‌منظور توسعه و نوسازی و یا در راستای تکمیل واحدهای موجود صنعتی و معدنی و یا برای ساخت واحدهای جدید صنعتی و معدنی در همان سال به کار گشته شده است به‌شرط اینکه قبلاً مجوزهای موردنیاز برای توسعه و تکمیل واحدهای صنعتی از نهادهای ذی‌صلاح دریافت شده باشد از ۵۰ درصد معافیت مالیاتی مذکور در ماده ۱۰۵ قانون معاف می‌باشند.

البته در صورت اینکه هزینه این تکمیل و نوسازی بیش از هزینه‌های مازاد مشمول بر مالیات ابرازی شرکت‌ها شود می‌توانند از این معافیت حداکثر تا سه سال به میزان مازاد ذکرشده و یا باقی‌مانده هزینه اجرای طرح بهره‌مند شوند. کلیه شرکت‌های تعاونی و شرکت‌ها خصوصی که در محدوده آبریز تهران واقع‌شده‌اند و تعداد کارکنان آن‌ها حداکثر ۵۰ نفر باشد، چنانچه تأسیسات کاری خود را به خارج از شعاع یک‌صد و بیست‌متری تهران انتقال دهند از ضوابط موجود در وزارت امور اقتصادی و دارایی بهره‌مند شده و از پرداخت مالیات تا ۱۰ سال معاف خواهند بود.

طبق بند (ل) ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم تمامی شرکت‌های تعاونی و خصوصی و دولتی و شبه‌دولتی که در امور انتشاراتی و مطبوعاتی و همچنین فرهنگی و هنری فعالیت دارند و به‌موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کنند از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.

مطابق تبصره ۱ ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم کلیه مؤسسات غیرتجاری غیرانتفاعی و مؤسسات فرهنگی و هنری در خصوص تمامی درآمدهای خود از راه‌های برگزاری سمینارهای آموزشی، دوره‌های آموزشی، نشر کتاب، نشریه‌های دوره‌ای و … به دست می‌آورند مشمول مالیات نخواهد شد. صادرکنندگان محصولات حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی و تکمیلی مطابق بند الف ماده ۱۴۱ قانون مالیات‌های مستقیم کلیه درآمدهای صادراتی محصولات تمام‌شده آن‌ها در حوزه صنایع بخش کشاورزی مانند محصولات: زراعی، باغی، دام و سیور، شیلات، جنگل و مراتع و صنایع وابسته به آن در راستای رسیدن به هدف صادرات کالاهای غیرنفتی به خارج از کشور تا ۱۰۰ درصد از مالیات معاف خواهند بود.

مطابق ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم کلیه شرکت‌های تعاونی تولیدی و اتحادیه‌های تولید صنایع‌دستی از پرداخت ۱۰۰ درصد مالیات در خصوص درآمد حاصل از صادرات کالاهایی که به‌صورت ترانزیت به ایران واردشده و بدون تغییر در ماهیت آن‌ها مجدداً صادرشده‌اند معاف خواهند بود. تمامی اشخاص حقوقی طبق ماده ۴۹ برنامه سوم توسعه که اقدام به جذب نیرو از مراکز خدمات اشتغال وزارت کار و امور اجتماعی بنمایند تا سقف مالیات بر حقوق دریافتی کارکنان جدید از پرداخت مالیات معاف می‌باشند. سرمایه‌گذارانی که در مناطق کمتر توسعه‌یافته سرمایه‌گذاری نمایند طبق ماده ۵۰ برنامه سوم توسعه از معافیت از حقوق و عوارض دولتی برخوردار خواهند شد. طبق بند ب ماده ۱۱۳ برنامه سوم توسعه کالاها و خدمات صادرشده مشمول پرداخت مالیات نمی‌شوند.

طبق بند د ماده ۱۶۳ برنامه سوم توسعه تمامی هزینه‌های پرداخت‌شده اشخاص حقوقی به‌منظور تعمیر، تجهیز و ساخت فضاهای مذهبی و مساجد باید توسط اداره دارایی به‌عنوان مالیات پذیرفته و از حساب مالیات کسر شود. طبق ماده ۱۶۹ برنامه سوم توسعه به‌منظور تأمین امکانات و حمایت‌های قانونی و اعتباری از ورزش و فعالیت‌های ورزشی در طول سال‌های اجرای برنامه سوم توسعه مبالغی که در این راستا و به این منظور برای تکمیل فضاها، اماکن و باشگاه‌های ورزشی و … و به‌منظور کمک به سازمان تربیت‌بدنی پرداخت شود می‌تواند از هزینه‌های مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی کسر شود.

مطابق ماده ۱۷۵ برنامه سوم توسعه و در راستای تحقق آرمان‌های امام خمینی (ره) و با عنایت به تأکید رهبر معظم انقلاب هزینه‌هایی که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی صرف تقویت و توسعه پایگاه‌های بسیج شود از مبلغ کل مالیات آن‌ها کم خواهد شد و دولت هم باید یک درصد از سود ناخالص کلیه شرکت‌های دولتی و شرکت‌های تابعه و شبه‌دولتی و وابسته به آن‌ها و شرکت‌هایی همچون شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی ذوب‌آهن و … صرف امور بسیج نماید.

موضوع معافیت مالیاتی تبصره ۲ ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم شامل حال شرکت‌های تولید فناوری اطلاعات نیز خواهد شد. طبق تبصره ۳ ماده ۱۳۸ قانون مالیات‌های مستقیم کلیه اشخاص حقوقی واقع در اصفهان، اراک، مشهد، تبریز، اهواز و شیراز که کارخانه‌های خود را به شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهرهای اصلی و در شهرک‌های صنعتی قرار دهند از پرداخت ۵۰ درصد مالیت معاف خواهند بود. طبق ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد اقتصادی کلیه شرکت‌های فعال که در این مناطق راه‌اندازی شوند از موقع بهره‌برداری مشمول ۲۰ سال معافیت مالیاتی خواهند شد. شرکت‌های ادغامی با شرکت‌های بزرگ‌تر طبق بند الف ماده ۴۰ قانون برنامه چهارم توسعه سرمایه شرکتی که از ادغام این شرکت‌ها به وجود بیاید تا سقف مجموع سرمایه شرکت‌های ادغام‌شده از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

درنتیجه شرکت‌های تعاونی به شرح خدمات و فعالیت‌های زیر از پرداخت کل مالیات خود معاف خواهند بود: شرکت‌های تعاونی مصرف مخصوص کارکنان مؤسسات دولتی شرکت‌های تعاونی مسکن مخصوص کارکنان مؤسسات دولتی شرکت‌های تعاونی مصرف مخصوص کارکنان مؤسسات غیردولتی شرکت‌های تعاونی حوزه صیادان شرکت‌های تعاونی مخصوص دانشجویان شرکت‌های تعاونی مربوط به دانش آموزان شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی متشکل از افراد خود روستا تعاونی‌های مصرف و مسکن مخصوص کارکنان دولتی و مؤسسات غیردولتی باید منحصراً متشکل از این افراد باشد و تنها مشغول به تهیه ملزومات و مسکن برای افراد عضوی باشد که توانایی خرید خانه را نداشته و یا فاقد منزل بوده و از پس هزینه‌های زندگی و خرید ملزومات موردنظر با استناد به موارد قانونی برنیایند.

در صورت محرز شدن خلاف این موضوع تعاونی متخلف محسوب خواهد شد. همچنین اعضاء تعاونی‌های مسکن نباید دارای خانه بوده و به‌محض خانه‌دار شدن عضو خانه‌دار شده باید نسبت به سهم خود در تعاونی مالیات خود را پرداخت نماید. در شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی هم باید حتماً اعضا از بین خود روستای مربوطه انتخاب‌شده باشند در غیر این صورت افرادی که روستایی نباشند باید به نسبت سهم خود مالیاتشان را پرداخت نمایند. برای این منظور باید نام تمامی افراد غیر روستایی توسط هیئت‌مدیره ظرف مدت یک ماه به اداره دارایی ارائه شود.

استفاده از معافیت مالیاتی مشمول شرکت‌ها و تعاونی‌های مختلف خواهد شد که بهتر است قبل از ارائه دفاتر خود اطمینان حاصل نمایید که در صورت مشمول بودن بتوانید از این حق خود استفاده نمایید. برای این منظور بهترین راه استفاده از تخصص و مشاوره همکاران ما است. پس بهتر است قبل از هر اقدامی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

لینک خبر

Print Friendly, PDF & Email

مطلب پیشنهادی

استخدام

درخواست همکاری در اتحادیه

اتحادیه صنف خدمات رایانه شهرستان نجف آباد جهت تکمیل کادر اداری، اقدام به جذب نیرو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *