بخشنامه ممنوعیت خرید و فروش ارز دیجیتال تلگرام

اتاق‌های اصناف فارس و اصفهان در پی دستور فرماندهی انتظامی، در بخشنامه‌هایی جداگانه، خرید و فروش ارز دیجیتال تلگرام (رمز ارز گرام) را در واحدهای صنفی خود ممنوع اعلام کردند.

سال گذشته بود که تلگرام، محبوب‌ترین شبکه اجتماعی ایرانی، توسط مقامات قضایی فیلتر شد. علت این امر شاید هنوز هم برای برخی مبهم باشد اما سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور علت اصلی فیلترینگ تلگرام را مضرات اقتصادی آن در آینده‌ای نزدیک اعلام کرد و گفت:

در سال ۱۳۹۵ به دنبال انتشار و ترجمه سند راهبردی تلگرام و تأکید آن بر راه‌اندازی ارز رمز پایه گرام تا مارس ۲۰۱۷ (فروردین ۱۳۹۷) و خطر جدی آن برای اقتصاد کشور تصمیم جدی بر فیلتر تلگرام گرفته شد و اجرا شد و سبب افت شدید سهام تلگرام و ضرر ۹.۵ میلیارد دلاری این شرکت شد و درنتیجه عرضه این ارز رمز به نیمه سال ۲۰۱۹ (خردادماه ۱۳۹۸) موکول شد.

ارز تلگرامی گرام

طبق خبرها در خرداد ۹۸ ارز دیجیتال گرام عرضه اولیه می‌شود و این خطر همچنان وجود دارد که میلیاردها دلار از سرمایه مردم ایران به این شکل از کشور خارج شود و به عبارت دیگر بخشی از اقتصاد ایران در دست یک شبکه اجتماعی روسی بیفتد. ضمن اینکه برخی از صرافی‌های رمز ارزی پیش‌فروش ارز دیجیتال تلگرام را آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صبحانه آنلاین به دنبال نگرانی مقامات قضایی از این ماجرا، اتاق اصناف دو استان پرجمعیت فارس و اصفهان پیرو درخواست فرماندهان انتظامی استان‌ها، خرید و فروش ارز دیجیتال تلگرام را در واحدهای صنفی خود ممنوع اعلام کردند.

در این نامه‌ها که مربوط به اواخر فروردین ۹۸ است، ضمن ممنوعیت خرید و فروش رمز ارز گرام، به گزارش موارد مشکوک نیز اشاره‌شده و علت آن ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور اعلام‌شده است. احتمال اینکه این بخشنامه به شکل سراسری بوده و به کلیه استان‌ها ابلاغ شده بسیار می‌باشد گرچه مستنداتی در این باره منتشر نشده است.

Print Friendly, PDF & Email